contact_phone 041-34477065

یکی از مراحل مهم در طراحی و راه اندازی یک وب سایت انتخاب آدرس دامنه مناسب جهت ثبت در اینترنت است. متاسفانه اغلب اهمیت این مرحله نادیده گرفته می شود که می تواند در روند موفقیت وبسایت تاثیر نامطلوب داشته باشد. اهمیت انتخاب آدرس دامنه مناسب بقدری زیاد است که می توان آن را جزو یکی از عوامل مستقیم موفقیت یک وب سایت دانست.

اگر آدرس دامین به درستی انتخاب نشود ممکن است کلیه زحمات گردانندگان سایت در اینترنت به هدر برود. باید توجه داشت که آدرس سایت در واقع برند آن سایت است. بنابراین اگر برند مناسبی انتخاب نکنید موفقیت شما در اذهان ثبت نخواهد شد.

ممکن است هنگام طراحی سایت برای ثبت سایت کمی عجله داشته باشید و یا تمرکز روی انتخاب آدرس شما را کلافه کند اما فراموش نکنید که همیشه برای موفقیت باید بهترین گزینه ها را پیش روی خود قرار دهید.

یک آدرس دامنه مناسب باید دارای چند ویژگی مهم باشد. یکی اینکه تا می توانید آدرس دامنه خود را کوتاه انتخاب کنید. در یک مقایسه ساده دفتر کاری را در یک شهر شلوغ تصور کنید. اگر این دفتر کار دارای آدرسی سر راست نباشد مشتریان شما هربار آدرس را فراموش کرده و یا سخت بخاطر می سپارند. قطعا پیدا کردن شما در شهری شلوغ بسادگی میسر نخواهد بود. حال بر می گردیم به شبکه جهانی اینترنت با میلیون ها آدرس ثبت شده. اگر می خواهید مشتریان شما که همان بازدیدکنندگان سایت شما هستند آدرس شما را به سادگی بخاطر بسپارند باید تا می توانید آدرس را کوتاه و آسان انتخاب کنید. از بکار بردن اعداد و خط فاصله جدا پرهیز کنید. چون دامنه ای با ارزش تر است که تنها از حروف تشکیل شده و ارتباط معنایی روشن تری با فعالیت سایت داشته باشد.

اما سختی کار آنجا نمایان می گردد که اغلب آدرس هایی که به ذهن شما می رسند توسط اشخاص دیگری در ایران یا سایر نقاط جهان ثبت شده اند. مگر اسامی خاصی که شما برای خود می سازید. پس همیشه هر آدرسی را که به ذهنتان می رسد در اولین فرصت روی اینترنت whois کنید. یعنی چک کنید که آیا آدرس شما توسط شخص دیگری ثبت شده یا خیر.

whois این امکان را نیز بشما می دهد که در صورت موجود نبودن آدرس ، اطلاعاتی در مورد صاحب کنونی آدرس به دست آورید. به این صورت در گاهی موارد می توانید با پیشنهادات مالی به صاحب کنونی آدرس را به نام خود انتقال دهید.

همیشه به دنبال برند سازی باشید. برند شما اعتبار و ارزش فعالیت های شما را در خود حفظ خواهد کرد. بنابراین برای هر فعالیت برند مناسب با آن فعالیت را برگزینید و سپس به دنبال معرفی و تبلیغ آن باشید.

هیچ گاه سعی نکنید آدرسی طولانی و نامناسب را به عنوان برند خود در بین کاربران جا بیاندازید. مطمئن باشید که حتی در صورت به خاطر سپردن این چنین آدرس هایی توسط برخی بازدیدکنندگان ، بسادگی در دنیای رقابت اینترنتی کنار زده می شوید.

بحث رقابت اینترنتی که به میان می آید یکی از مهمترین نکات در انتخاب آدرس دامنه را برجسته می سازد. این نکته را هرگز فراموش نکنید که در مواردی رقبای شما با آدرس های مشابه سعی خواهند کرد که خود را به جای شما معرفی کنند. پس آدرسی را انتخاب کنید که دست افراد سودجو را در این مسائل ببندد. به عنوان مثال در اولین قدم سعی کنید کلماتی را بکار ببرید که نوشتار آنها به یک صورت باشد. مثلا کلمه آریا به دو گونه نوشته می شود Aria و Arya سعی کنید تا می توانید از این نوع کلمات دوری کنید و یا به عنوان یک استراتژی هر دو فرم آدرس را برای خود ثبت کنید. در غیر این صورت بهتر است به فکر انتخاب کلمات دیگر باشید.

نکته دیگر آنکه سعی کنید حالات مختلف پسوندهای سایت را برای خود ثبت کنید. اینکار جدا از اینکه اعتبار کار شما و برند سایت شما را بیشتر خواهد کرد سبب می شود که از شبیه سازی کار شما توسط افراد سودجو جلوگیری شود. در اولین قدم سعی کنید هم پسوند دامنه .ir را که مربوط به ایران است در کنار پسوند دامنه .com که پسوند متداول در اینترنت جهانی است را به نام خود رزرو کنید.

و نکته آخر ، بعد از انتخاب دامنه مناسب سعی کنید سایت خود را با در نظر گرفتن برندتان (آدرس دامنه) طراحی کنید. یعنی اگر ممکن است در طراحی لوگو یا بخشی از طراحی سایت آدرس دامنه را بگنجانید که در دید عموم زیباتر جلوه کند.

بنابراین تمام تلاش خود را داشته باشید تا برند شما به کاربران اینترنت معرفی شود و در مرحله مهم راه اندازی سایت عجله نکنید اما اگر اصرار دارید که هرچه سریعتر آدرسی را برای سایتتان ثبت کنید و چنانچه هنوز به آدرس مطلوب خود دست نیافته اید موفقتا آدرسی را انتخاب کرده و خود را ملزم نمایید که در اولین فرصت گزینه بهتری را با آدرس ثبت شده جایگزین کنید

© 2017 SadrAfzar لوگوی صدر افزار